اخبار بازی

فروش پایین نسخه های فیزیکی بازی های ایکس باکس در ۲۰۲۳

بازی‌های فیزیکی سهم پایینی از فروش آثار ایکس باکس در سال ۲۰۲۳ داشته‌اند.

اخیرا مت پیسکاتلا از شرکت سیرکانا اعلام کرده است سهم پایینی از آثار فروش رفته در ایکس باکس در سال ۲۰۲۳ نسخه فیزیکی بوده‌اند. یک تحلیل قبلا گفته بود تقریبا ۸۳ درصد بازی‌های کنسولی سال گذشته دیجیتالی بودند. همچنین به‌تازگی مایکروسافت بخش بازی‌های فیزیکی خود را تعطیل کرده بود. این درحالی است که بازی‌های فیزیکی مزایایی مثل قابلیت فروش مجدد و قابلیت حفظ بیشتری دارند.

از فروش آثار ایکس باکس در سال ۲۰۲۳ در آمریکا، تنها ۱۰ درصد فیزیکی بودند. برای پلی استیشن و نینتندو این عدد به‌ترتیب ۴۰ و ۵۰ درصد بود. البته این دو شرکت ژاپنی تمرکز بالایی روی بازار فیزیکی دارند و این تفاوت عددها خیلی عجیب نیست. درعوض مایکروسافت بیشتر روی گیم پس تمرکز کرده است و کاربرانش به دانلودها و فهرست آثار دیجیتالی عادت دارند. سهم زیادی از فروش این شرکت در نسل جاری ایکس باکس سری اس است که کنسولی کاملا دیجیتالی است.

درهر‌صورت این ارقام می‌تواند نشان‌دهنده مرگ تدریجی بازی‌های فیزیکی باشد و این اتفاق همین‌حالا هم در ایکس باکس شروع شده است. هفته گذشته فروشگاه والمارت برای رهایی از موجودی فیزیکی خود، بازی استارفیلد را با قیمت باورنکردنی ۰.۰۳ دلار می‌فروخت و اگر بعد از این تخفیف باز هم نسخه‌ای باقی مانده باشد، قصد دارند این آثار را به زباله‌دان منتقل کنند. انتظار می‌رود بست بای هم به‌زودی تصمیمی مشابه اتخاذ کند. همچنین بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 تنها به‌شکل دیجیتالی عرضه خواهد شد.

کنسول پلی استیشن 5 درکنار کنسول ایکس باکس سری اس

شرکت یوبیسافت، ناشر فرانسوی هم ادعا کرده بود مشتریان باید خود را با نبود مالکیت فیزیکی تطبیق دهند. برای افرادی‌که نسخه‌های فیزیکی را ترجیح می‌دهند، شاید نینتندو و پلی استیشن گزینه‌های بهتری باشند. با اینکه نبود نسخه‌های فیزیکی اتفاق خوشایندی برای همگان نیست، اما به‌نظر می‌رسد این اتفاق دیر یا زود رخ خواهد داد.

author-avatar

About واران گیم

واران گیم محلیست برای انتقال اخبار بازی ها و ارائه خدمات به کاربران فارسی زبان جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *