اخبار بازی

آنچه درباره گیم‌پلی بازی God of War Ragnarok می‌دانیم

بر اساس آخرین تریلر بازی God of War Ragnarok، تغییرات قابل‌توجهی در گیم‌پلی مرسوم این مجموعه ایجاد شده است. تغییراتی که بیش از همه در قابلیت قلاب و بهبود هوش مصنوعی خود را نشان می‌دهند.

بازی God of War Ragnarok آخرین قصه از ماجراجویی‌های کریتوس در سرزمین‌های اساطیری نورس است. قصه‌ای که به آخرین روزهای این قلمروی افسانه‌ای می‌پردازد و در کنار آن، رابطه‌ی پدر و فرزندی کریتوس و آترئوس را به تصویر می‌کشد. چنین روایت گسترده‌ای در تاریخ این مجموعه سابقه نداشته است و همین مسئله، صبر کردن برای تجربه‌ی این عنوان را دشوارتر می‌کند.

البته تنها روایت این بازی نیست که دچار این گستردگی شده است. گیم‌پلی نیز نسبت به نسخه‌های پیشین تغییرات مهمی را پشت سر گذاشته است و ما شاهد مبارزاتی خشن‌تر و متنوع‌تر هستیم. با توجه به سابقه‌ی استودیوی سانتا مونیکا (Santa Monica) در پشت سر گذاشتن مرزهای خلاقیت، این تغییرات چندان هم دور از انتظار نیستند. در ادامه‌ی این مقاله، به بررسی تک تک این تحولات خواهیم پرداخت.

تنوع بالای دشمنان

یکی از انتقادات بازی‌بازان نسبت به God of War 2018، تنوع محدود دشمنان کریتوس بود. اگرچه طبیعت و اتمسفر این بازی به خوبی شکوه دنیای اساطیری نورس و رمز و راز آن را بروز می‌داد، اما سر و کله زدن با دراگرها (Draugr) و ترول‌ها (Trolls) در طول کمپین ۲۰ الی ۳۰ ساعته‌ی این عنوان و تکراری شدن روند مبارزات، همچنان مسئله‌ای ناراحت‌کننده بود. خوشبختانه این ایراد در Ragnarok وجود نخواهد داشت و دست شما در مبارزه با موجودات گوناگون نورس باز خواهد بود.

در تریلر این بازی، کریتوس را در حال مبارزه با دسته‌ای از مردان نورسی و موجودی به نام Dreki مشاهده می‌کنیم؛ مخلوقی ترسناک که تا به حال چیزی مشابه آن را ندیده بودیم. علاوه بر این دشمنان، بازی‌بازانِ دقیق‌تر متوجه موجوداتی بیشتر نیز شدند. از جمله یک موجودکه ترکیبی از انسان و گوزن است با نام Stalker.

قابلیت قلاب

تریلر گیم‌پلی Ragnarok حاوی لحظات درخشان بسیاری بود، اما بی‌شک جذاب‌ترین آن‌ها برای بازی‌بازان، قابلیت جدید کریتوس است که تا به حال و به این شکل در این مجموعه وجود نداشته است. او اکنون می‌تواند از سلاح معروف Blades of Chaos به عنوان یک قلاب استفاده کند. این قلاب می‌تواند برای رسیدن به سکوهای مرتفع باشد یا برای کشیدن دشمنان به سمت خود و سپس پرتاب کردن آن‌ها.

در نسخه‌های پیشین God of War، شاهد استفاده‌های مشابهی از Blades of Chaos در گیم‌پلی بودیم؛ اما این قابلیت جدید عمیق‌تر به نظر می‌رسد و احتمالاً تاثیر گسترده‌تری در گیم‌پلی بازی دارد. با استفاده از این قابلیت، شما می‌توانید در چندین سطح به مبارزه بپردازید و از حالت نبرد در زمینِ تخت نسخه‌ی پیشین فاصله بگیرید. توجه داشته باشید که دشمنان شما نیز مجهز به قابلیتی مشابه قلاب هستند و با بهره‌مندی از هوش مصنوعی پیشرفته‌تر نسبت به گذشته، چالش‌های جدیدی را برای شما ایجاد می‌کنند.

پررنگ‌تر شدن نقش آترئوس

قطعا هنگام تجربه‌ی God of War سال 2018، از مشاهده‌ی کریتوس به عنوان یک پدر و آترئوس به عنوان یک فرزند شگفت‌زده شده بودید. فرزندی که هم در روایت بازی نقش قابل‌توجهی داشت و هم در گیم‌پلی بازی تا حدودی تاثیرگذار بود. بعدتر مشخص شد که نام نورسی آترئوس، لوکی است و همین مسئله بازی‌بازان را مشغول حدس و گمان درباره‌ی آینده آترئوس کرد. آیا روزی شاهد حضور او در نبرد آخرالزمانی راگناروک خواهیم بود؟

پس از معرفی نسخه‌ی جدید God of War تحت عنوان Ragnarok، قابل‌ پیش‌بینی بود که نقش آترئوس از نسخه‌ی پیشین پررنگ‌تر شده است. برای مثال، او اکنون صاحب گوزنی به شکل روح است که از آن برای تاختن به سمت دشمنان استفاده می‌کند و در تریلر بازی نیز این موضوع قابل مشاهده است. علاوه بر این، در نبردهایی از بازی شما مجبور به هماهنگ کردن کریتوس و آترئوس با هم هستید، چرا که تنها از طریق همکاری این دو شخصیت، شکست بعضی از دشمنان امکان‌پذیر است.

سازندگان اعلام کرده‌اند که بعضی از دشمنان، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مناسب آترئوس هستند و برای مبارزه با این دشمنان، باید رهبری مبارزه را به این شخصیت بدهید. اما آیا بازی‌بازان می‌توانند کنترل آترئوس را هم به عهده بگیرند؟ این سوالی است که تاکنون بدان پاسخ داده نشده است.

قابلیت شخصی‌سازی کریتوس

در تریلر بازی Ragnarok و در کنار گیم‌پلی جذاب آن، شاهد سپرهای مختلفی بودیم که از نظر بصری متفاوت بودند. همچنین به یاد دارید که در نسخه‌ی سال 2018 بازی God of War، هر کدام از زره‌های مختلف کریتوس، قابلیت‌های متفاوتی داشتند و تغییرات کوچکی را در شیوه مبارزه‌ی شما ایجاد می‌کردند. بنابراین به نظر می‌رسد که سپرهای کریتوس نیز از همین ویژگی بهره‌ ببرند.

سازندگان اعلام کردند که مخاطبین می‌توانند به شیوه‌ی مورد نظرشان مبارزات Ragnarok را تجربه کنند. این بدین معناست که شما می‌توانید با ترکیب زره‌ها، سپرها، طلسم‌ها و دیگر موارد، کریتوس مورد علاقه‌ی خود را خلق کنید. انتخاب‌های شما بر شیوه‌ی مبارزه‌ تاثیرگذار خواهند بود و در گیم‌پلی بازی تنوعی دلپذیر ایجاد می‌کنند.


بازی  God of War: Ragnarok در سال 2022 برای پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 عرضه خواهد شد.

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.