اخبار بازی

پلی‌استیشن 5؛ 12 قابلیت جدید که به آن نیاز داریم

همیشه جا برای بهتر شدن وجود دارد. با نزدیک شدن به اولین سالگرد پلی‌استیشن 5، در این مقاله قصد داریم تا به 12 قابلیت جدید که به این کنسول کمک می‌کنند بپردازیم.

آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل پلی‌استیشن 5 که توسط سونی منتشر شد، طیف وسیعی از ویژگی‌های جدید را به آن اضافه کرد که باعث بهبود تجربه‌ی استفاده از کنسول می‌شوند. با این حال همیشه جا برای بهتر شدن یک کنسول وجود دارد. خود سونی هم از این مهم آگاه بوده و پیش از این گفته که ایده‌های جذاب و جالبی برای سیستم عامل این کنسول دارد. ما هم دوست داریم تا در آینده این تغییرات را ببینیم. با توجه به نزدیک شدن به اولین سالگرد پلی‌استیشن 5، در این مقاله قصد داریم تا به 12 قابلیت جدید که به این کنسول کمک می‌کنند بپردازیم.

فولدرها

یکی از ویژگی‌های مورد درخواست برای پلی‌استیشن، بازگشت فولدرهای بازی و نرم‌افزار است. این ویژگی در سال 2016 به پلی‌استیشن 4 اضافه شد و راه بسیار خوبی برای مرتب کردن بازی‌ها و دسترسی آسان به آن‌ها بود. در حال حاضر پلی‌استیشن 5 صرفا 9 بازی اخیر شما را نشان می‌دهد و سایر موارد در بخش جداگانه‌ای در سمت راست صفحه‌ی اصلی هستند. در هر صورت داشتن امکان مرتب‌سازی مجموعه‌های دیجیتالی‌مان ویژگی مهمی است. لطفا فولدرها را بازگردانید.

تم‌ها

پلی‌استیشن
هیجان‌زده شدن برای یک تم جدید رایگان از انحصاری‌های سونی، بخش جذابی از چرخه‌ی پلی‌استیشن 4 بود.

صفحه‌ی اصلی پلی‌استیشن 5 نمایشگر شما را با تصویری از بازی هایلایت‌شده پر می‌کند. این ویژگی اگرچه هوشمند به نظر می‌رسد، اما به این معنا است که دیگر خبری از تم‌های پویا پلی‌استیشن 4 روی کنسول جدید سونی نیست. تم‌های پولی و رایگان از زمان عرضه‌ی پلی‌استیشن 3 بخشی از کنسول‌های سونی بوده‌اند و به ما اجازه‌ی شخصی‌سازی پس‌زمینه‌ها، افکت‌های صوتی و ظاهر آیکون‌ها را می‌دادند. در حال حاضر بازی‌بازان باید به تم اصلی پلی‌استیشن 5 رضایت دهند. اما امیدواریم که سونی در آینده قابلیت شخصی‌سازی ظاهر این کنسول را در اختیار ما بگذارد.

سنجاق کردن بازی‌ها

این یکی از ویژگی‌هایی است که همیشه برای پلی‌استیشن 4 می‌خواستیم، اما متاسفانه هرگز به واقعیت تبدیل نشد. با عرضه‌ی یک کنسول جدید امیدواریم که قابلیت سنجاق کردن بازی‌های محبوب به ابتدای صفحه‌ی اصلی بالاخره میسر شود. همانند فولدرها، قابلیت سنجاق کردن بازی‌های مورد علاقه‌ می‌تواند باعث دسترسی سریع‌تر به آن‌ها شود. برای مثل اگر از سرویس PS Now استفاده می‌کنید، سنجاق کردن آن می‌تواند برای دسترسی سریع بسیار کارآمد باشد و دیگر نیازی به گشتن در صفحه‌ی اصلی برای یافتن آن ندارید.

ارتقای سیستم ردیابی پیشرفت بازی‌بازان

ردیابی آمار مختلف بازی‌بازان می‌تواند پتانسیل زیادی داشته باشد.

پلی‌استیشن 5 مدت زمانی که در یک بازی صرف می‌کنید را ردیابی می‌کند. با این حال طبق آزمایش‌های ما، اعداد ارائه‌ شده می‌توانند کمی فاقد دقت باشند. اول از همه دوست داریم که سونی این جنبه از نرم‌افزار سیستم را بهبود ببخشد. چرا که قطعا بسیاری دوست دارند بدانند چه مدت را صرف تجربه‌ی یک بازی کرده‌اند. با این حال بهتر از آن این است که سونی دست به گسترش این سیستم بزند. آمار بازی‌بازان می‌تواند به یک ویژگی اجتماعی تبدیل شود؛ برای مثال چه می‌شد اگر می‌توانستیم زمان صرف شده در یک بازی را با دوستمان مقایسه کنیم؟ هم‌چنین می‌توان شاهد زمان صرف شده برای کسب یک تروفی باشیم.

بازی‌های بیشتر در صفحه‌ی اصلی

صفحه‌ی اصلی پلی‌استیشن 5 طراحی بسیار مینیمالیستی دارد. طیف کوچکی از بازی‌ها درصد کمی از تمام صفحه‌ نمایش شما را به خود اختصاص داده‌اند. بدون شک یک تصویر بزرگ از یک بازی روی یک تلویزیون 4K خوب به نظر می‌رسد. با این حال هنوز هم می‌توان آیکون‌های بیشتری را روی صفحه‌ی اصلی جا داد. شاید سونی بتواند به شما اجازه‌ی انتخاب تعداد بازی‌های موجود در صفحه‌ی اصلی را بدهد.

Discord

این یکی از قابلیت‌هایی است که اضافه شدن آن به پلی‌استیشن تایید شده است. پس از یک سرمایه‌گذاری کوچک، سونی با هدف ترکیب Discord و جوانب اجتماعی پلی‌استیشن 5 با این شرکت کار خواهد کرد. پس می‌توان انتظار داشت که چت کردن و ایجاد پارتی با دوستان بسیار آسان‌تر شود. این ویژگی سال بعد به پلی‌استیشن 5 اضافه می‌شود پس خیلی زود می‌توانیم آن را از فهرست‌مان خط بزنیم.

مرورگر وب

برخلاف پلی‌استیشن 3 و پلی‌استیشن 4، کنسول جدید سونی به طرز عجیبی فاقد یک مرورگر وب ساده است.

از پلی‌استیشن 3 سونی یک مرورگر وب ساده را در کنسول‌های پلی‌استیشن قرار داده است. با این حال به طرز عجیبی پلی‌استیشن 5 فاقد این ویژگی است. البته به نوعی یک مروگر وب اختصاصی در این کنسول وجود دارد که به شما اجازه‌ی دسترسی به صفحات مشخصی را می‌دهد. با این حال برخلاف پلی‌استیشن 4 قابلیت جست‌و‌جوی وب به صورت دلخواه را ندارید. حذف این ویژگی کمی عجیب است و احتمالا در آینده می‌توان به آسانی آن را به سیستم اضافه کرد.

پشتیبانی از VRR

VRR یا Variable Refresh Rate در واقع با همگام‌سازی تصویر خروجی با نرخ فریم بازی، هر گونه پارگی صفحه را حذف می‌کند. گاهی اوقات نرخ فریم بازی و نرخ نوسازی تلویزیون یا نمایشگر شما همگام نیستند که باعث ایجاد تصویری “پاره” می‌شود. VRR راه حلی سریع برای حذف این مشکل است. اما متاسفانه پلی‌استیشن 5 از آن پشتیبانی نمی‌کند. ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس از این ویژگی برخوردار هستند، پس اضافه شدن آن به کنسول سونی در آینده قطعا عالی خواهد بود. به نظر می‌رسد که این قابلیت قرار است به پلی‌استیشن 5 اضافه شود، اما هنوز زمان آن در اختیار ما نیست.

پشتیبانی از وضوح تصویر 1440p

به نظر می‌رسد که پلی‌استیشن 5 صرفا با در نظر داشتن تلویزیون‌ها طراحی شده که تا حدی منطقی است. تلویزیون‌های مدرن با وضوح تصویر 1080p یا 4K ارائه می‌شوند. به همین سبب پلی‌استیشن 5 صرفا به پشتیبانی از این دو وضوح تصویر بسنده کرده است. با این حال وضوح تصویر 1440p در نمایشگرهای کامپیوتر امروزی بسیار مرسوم‌تر از 4K است. پلی‌استیشن 5 در حال حاضر از این وضوح تصویر پشتیبانی نمی‌کند. بار دیگر رقیب آن، ایکس‌باکس سری ایکس/اس، این ویژگی را در خود دارد. بدون شک افزودن ویژگی‌هایی مثل این و VRR دشوار بوده و زمان می‌برد، اما امیدواریم که هر چه زودتر شاهد اضافه شدن آن‌ها به کنسول سونی باشیم.

نمایش جزئیات به‌روزرسانی بازی‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی پلی‌استیشن 4 روی پلی‌استیشن 5 موجود نیست.

یک ویژگی کوچک اما کارآمد در پلی‌استیشن 4، قابلیت مشاهده‌ی جزئیات به‌روزرسانی بازی‌ها یا همان Patch Notes بود. به کمک این ویژگی می‌توانستید تا تاریخچه‌ی تغییرات بازی را مشاهده کنید. مورد عجیب در پلی‌استیشن 5 این است که هنوز قابلیت مشاهده‌ی جزئیات به‌روزرسانی‌ بازی‌های پلی‌استیشن 4 را دارید، اما خبری از این ویژگی‌ برای بازی‌های پلی‌استیشن 5 نیست. در واقع ابزار این ویژگی روی پلی‌استیشن 5 موجود است. اما به هر دلیلی برای بازی‌های پلی‌استیشن 5 غیر فعال شده است. این تصمیم سونی کمی برای ما عجیب است. خوشبختانه حل کردن آن کار دشواری نیست.

بک آپ فایل‌های ذخیره روی USB

قابلیت دیگری که در پلی‌استیشن 4 در دسترس است و روی کنسول نسل نهمی سونی خبری از آن نیست، قابلیت انتقال فایل‌های ذخیره به یک درایو USB است. روی کنسول قبلی سونی می‌توانستید از فایل‌های ذخیره‌ی خود بک آپ بگیرید تا در صورت حذف شدن تصادفی، آن‌ها را داشته باشید. با این حال باز هم خبری از این ابزار کاربردی روی پلی‌استیشن 5 نیست. 

حذف فایل‌های ذخیره‌ به صورت تکی

بار دیگر باید گفت که این ویژگی روی پلی‌استیشن 4 در دسترس است، اما در پلی‌استیشن 5 خبری از آن نیست. در پلی‌استیشن 4 اگر قصد حذف فایل مشخصی را داشتید، می‌توانستید آن را به صورت تکی انتخاب کرده و حذف کنید. اما روی پلی‌استیشن 5 تنها گزینه‌ی در دسترس حذف کل فایل‌های ذخیره‌ی بازی به صورت یک‌جا است. یک مثال بسیار خوب برای این مشکل بازی Death Stranding است. Death Stranding به جای نوشتن یک فایل ذخیره به جای فایل قبلی، دائما فایل‌های جدید می‌سازد. با توجه به انتشار Director’s Cut روی پلی‌استیشن 5، خوب می‌شود اگر این ویژگی راه خود را به کنسول جدید سونی باز کند.

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.