اخبار بازی

شایعه‌ی ساخت کنسول بازی پلی استیشن 5 پرو قوت گرفت

شایعات حاکی از آن هستند که سونی به صورت جدی توسعه‌ی کنسول پلی استیشن 5 پرو را پیگیری می‌کند. همچنین، ارتقای قدرت گرافیکی در اولویت این شرکت است.

بر اساس آخرین آگهی استخدام سونی، این شرکت به دنبال مهندس نرم‌افزار ارشد برای تیم توسعه فناوری خود است. همچنین، سونی در نظر دارد تا روی ارتقا‌ی قدرت گرافیکی پلی استیشن تمرکز ویژه‌ای داشته باشد و توانایی خود در زمینه‌های رهگیری پرتو، سایه‌زنی، رندرینگ و تسلط بر ابزارهای مرتبط با GPU در معماری کنسول‌های پلی استیشن را ارتقا دهد.

البته، توجه داشته باشید که در این آگهی استخدام هیچ اشاره‌ای به کنسول پلی استیشن 5 پرو نشده است، اما توضیحات سونی در مورد بازتعریف قدرت گرافیکی کنسول پلی استیشن و ارائه‌ی فناوری جدیدی برای بهبود عملکرد آن به صورت غیر مستقیم به تولید کنسول پلی استیشن 5 پرو اشاره دارند.

ماه گذشته، گزارشی منتشر شد که به تولید یک مدل جدید از کنسول پلی استیشن 5 با پسوند پرو در سال 2023 یا 2024 اشاره داشت. گفته می‌شود که هدف این کنسول، دستیابی به نرخ فریم بالاتر در وضوح 4K و پشتیبانی برخی از بازی‌ها از وضوح 8K خواهد بود. همچنین این گزارش مدعی می‌شود که این کنسول قدرتمند، بسیار گران‌تر از چیزی که تصور می‌شود خواهد بود و احتمالاً 600 تا 700 دلار قیمت خواهد داشت و این قیمت تقریباً معادل دو برابر قیمت کنسول پلی استیشن 5 دیجیتالی است.

پیش از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی، بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که در این نسل شاهد عرضه‌ی کنسول‌های میان‌نسلی نخواهیم بود، چرا که کنسول‌های جدید به اندازه‌ی کافی قدرتمند هستند. اما پس از گذشت چند ماه از عرضه‌ی کنسول‌ها، مشخص شد که وعده‌هایی مبنی بر اجرای بازی‌ها با وضوح 4K و با نرخ 60 فریم بر ثانیه تنها شعارهای تبلیغاتی بودند. در نهایت، به نظر می‌رسد که عرضه‌ی کنسول پلی استیشن 5 پرو در سال‌های آتی اجتناب ناپذیر خواهد بود. لازم به ذکر است که کنسول پلی استیشن 4 پرو نیز پس از گذشت سه سال از عرضه‌ی کنسول پلی استیشن 4 عرضه شد.

با این اوصاف، حتی در صورت تایید هدف قرار دادن وضوح 8K توسط کنسول‌های ارتقا یافته‌ی میان‌نسلی، نباید این هدف را چندان جدی گرفت. البته، دلایلی منطقی از جمله هزینه‌های سنگین خرید تلویزیون‌های 8K و در نهایت، ارائه‌ی قابلیتی که متقاضی چندانی ندارد و تنها به زحمت بیشتر توسعه‌دهندگان منجر خواهد شد می‌تواند در تایید این موضوع دخیل باشد.

در نتیجه، به نظر می‌رسد که سونی با کنسول پلی استیشن 5 پرو و احتمالاً ایکس باکس با نسخه‌ای میان‌نسلی از کنسول نسل نهمی خود، اجرای عناوین مختلف در وضوح 4K و نرخ فریم 60 را هدف قرار دهند، موضوعی که قرار بود کنسول‌های پایه‌ی نسل نهمی آن را عملی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.