اخبار بازی

نقد و بررسی بازی Jupiter Hell- واران گیم

اگر بخواهیم Jupiter Hell را نقد کنیم و نامی از Doom نبریم، بی‌انصافی بزرگی کرده‌ایم. با وجود آن که Jupiter Hell المان‌های زیادی ازDoom به ارث برده و شباهت‌های زیادی به آن دارد، اما نمی‌توان آن را یک کپی‌برداری محض نام برد. Jupiter Hell یک بازی اکشن نوبتی با المان‌های روگ‌لایک است که یک پکیج اکشن خالص را برای شما به ارمغان ‌می‌آورد. احتمالا اگر دنبال عنوانی هستید که می‌خواهید در هرجای آن اثری از Doom را ببینید، احتمالا Jupiter Hell انتخاب مناسبی باشد. امروز با نقد و بررسی بازی Jupiter Hell که یکی از عناوین خاص امسال و یک بازی انحصاری PC است، در خدمت شما خواهیم بود.

Jupiter Hell هم مانند Doom داستان دارد، اتفاقا داستانش آن‌قدرها هم پیش پاافتاده و ضعیف نیست! با این حال وقتی پای سلاخی کردن هیولاها وسط باشد و چند سلاح عالی دستتان باشد، دیگر چه کسی به داستان اهمیت می‌دهد؟ ولی جا دارد خلاصه‌ای از داستان بازی را برایتان بیان کنم. در سیاره‌ی مشتری، زمانی که سفینه‌ی شما فرود می‌آید، خود را در جهنمی از هیولاها و دشمنان وحشی پیدا می‌کنید. در این مخمصه، هیچ‌چیز به جز سلاح‌های شما نمی‌تواند ناجیتان باشد. هر دشمنی که فکر کنید سر راه شما خواهد بود، زامبی، هیولا، غول‌های بی‌شاخ و دم و … همگی سد راه شما خواهند بود! داستان بازی چندان به جذابیت بازی اضافه نمی‌کند و همان‌طور که پیداست، جذابیت اصلی بازی به گیم‌پلی و مبارزات آن است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بازی Jupiter Hell

Jupiter Hell هم مانند Doom داستان دارد  اتفاقا داستانش هم آنقدرها پیش پاافتاده و ضعیف نیست! با این حال وقتی پای سلاخی کردن هیولاها وسط باشد و چند سلاح عالی دستتان باشد، دیگر چه کسی به داستان اهمیت می‌دهد؟

شما می‌توانید کاراکتر خود را از میان ۳ کلاس انتخاب کنید؛ با وجود آن که هرکدام از این ۳ کلاس، یک مهارت Passive دارند، اما از آن‌جایی که کنترل آن‌ها تقریبا به شکل یکسانی انجام می‌شود، چندان مهم نیست کدام را انتخاب می‌کنید. به وسیله مبارزات، کاراکترها Level کسب می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد Statهای خود را تقویت کنند. آپگرید کردن به یک لول خاص با داشتن یکسری پیش‌نیازهای تعریف شده، باعث می‌شود یکی از Master Skillها را باز کنید که کمک بسیار زیادی به کشتار هیولاهای سر راهتان خواهد کرد؛ اما با این حال بازی هنوز هم دشوار و چالش‌برانگیز خواهد بود. قبل از این که سیستم مبارزات بازی را بررسی کنیم، باید به بررسی لول‌دیزاین و محیط بازی بپردازیم. محیط‌های بازی همچون طبقات یک ساختمان به هم پیوسته است، شما می‌توانید از مسیرهای مختلفی به قسمت‌های بالا و پایین طبقات برسید و نقشه بازی هم به خوبی شما را اهنمایی می‌کند. آن‌چه در این بین برای مبارزات مهم است، دشمنانی است که در مسیرهای مختلف این راه‌ها وجود دارند. باید حواستان باشد، ناگهان به طبقه یا اتاقی که دشمنان بسیار قدرتمندتر از شما دارد ورود نکنید و غافل‌گیر نشوید.

برای یک روگ‌لایک که تمرکز اصلی آن روی مبارزات از راه دور و با سلاح گرم است،جابه‌جایی نشانه خودکار بین دشمنان بسیار خوب صورت می‌گیرد؛ هرچند جابه‌جایی دستی هم به خوبی صورت می‌گیرد. دید شما به محیط تقریبا مساوی با دید پروتاگونیست بازی است و از این نظر کمی دوربین ممکن است شما را اذیت کند. بازی شما را بسیار به داشتن استراتژی و تاکتیک تشویق می‌کند و شما بارها به دلیل نداشتن استراتژی برای مبارزات مجازات خواهید شد. بازی Jupiter Hell آن‌قدر روان و سرعتی است که گاها فراموش می‌کنید این بازی یک عنوان اکشن نوبتی است! اسلحه در بازی تنوع بالایی دارد و از پیستول و شاتگان و ماشین‌گان تا دلتان بخواهد در طبقه‌ها یافت می‌شود. متاسفانه تنها نکته منفی این زمینه، وابسته بودن سلاح‌های شما به لول شما است و به عنوان مثال، کم پیش می‌آید یک ماشین‌گان خوب را در طبقات اولیه پیدا کنید.

برای یک روگ‌لایک که تمرکز اصلی آن روی مبارزات از راه دور و با سلاح گرم است،جابه‌جایی نشانه خودکار بین دشمنان بسیار خوب صورت می‌گیرد؛ هرچند جابه‌جایی دستی هم به خوبی صورت می‌گیرد.

هر سلاح نیاز به خشاب خاصی دارد! به دلیل وابسته بودن اسلحه به طبقات و لول شما، ممکن است حتی در صورت پیدا کردن یک ماشین گان در ابتدای بازی، تا مدت‌ها برای آن گلوله‌های موردنیازش را پیدا نکنید؛ این مورد به سختی بازی اضافه کرده است. همچنین شما می‌توانید به سلاح‌های خود Modهای ویژه‌ای ببندید که این مورد هم تا حد زیادی به Level شما وابسته است. در کل بازی در ابتدا کمی آزاردهنده و دشوار است؛ اما در ادامه به کوهی از لذت تبدیل می‌شود.

هرچه باشد، بازی Roguelike است و هرچه باشد سخت است! وقتی به این سختی، مبارزات نوبتی هم اضافه کنید که دیگر هیچ. فرض کنید دشمنی با شاتگان منتطر شماست و شما هم باید در نوبت اول خود تازه تفنگ خود را ریلود کنید! مرگ در انتظار شما خواهد بود. همواره وضعیت تیرهای خود را چک کنید، به خوبی محیط‌ها را بگردید و کمی با آپگریدها و کارکردشان آشنا شوید تا بهتر و بهتر در هر نوبت از بازی ظاهر شوید. روگ‌لایک است و زیادمردنش، سعی کنید از آن درس بگیرید.

بازی نقش‌آفرینی Jupiter Hell

هرچه باشد، بازی Roguelike است و هرچه باشد سخت است! وقتی به این سختی، مبارزات نوبتی هم اضافه کنید که دیگر هیچ. فرض کنید دشمنی با شاتگان منتطر شماست و شما هم باید در نوبت اول خود تازه تفنگ خود را ریلود کنید!مرگ در انتظار شماست.

دشمنان در باز تنوع چندانی ندارند. دشمنان انسانی، زامبی و هیولا در بازی وجود دارد که به مرور تکراری می‌شوند؛ اما ضربه‌ای به بازی نمی‌زنند. می‌توانید از محیط برای از بین بردن دشمنان استفاده کنید و به مبارزات آب و تاب زیادی بدهید. کاراکتر شما در ابتدای بازی هم قدرتمند است و احتمالا فکر کنید در این بازی اصلا نمی‌میرید؛ اما کمی که جلوتر بروید متوجه می‌شودید قدرت‌های شما نیز محدودیت‌هایی دارد و بازی هم درجه سختی بالایی را داراست.

یکی از مهم‌ترین مباحث در بازی‌‌های امروزی، گرافیک است. خوشبختانه گرافیک بازی Jupiter Hell در سطح قابل قبولی قرار دارد و در مواقعی حتی فراتر از انتظار یک بازی با دوربین ایزومتریک ظاهر می‌شود. رنگ‌بندی محیط‌ها کاملا با اتمسفر و جو بازی همخوانی دارد و آن حس Dark و خشمگین را به شما منتقل می‌کند. تکسچرهای بازی کیفیت قابل قبولی(حداقل از دور) دارند و انتظارات را برآورده می‌کنند. نورپردازی و سایه‌ها در محیط‌ها که نقش مهمی را در دید شما و گیم‌پلی بازی ایفا می‌کنند، به خوبی در بازی قرارداده شده‌اند و به چشم‌نوازی بازی افزوده‌‌اند. از نظر بحث فنی هم بازی مکل خاصی نظیر افت فریمو باگ‌های GameBreaking ندارد و تجربه خوبی از کیفیت بصری و فنی گرافیک بازی خواهید داشت. لازم بذکر است که برای بازی‌کردن این عنوان انحصاری PC، نیازی به سیسم بالایی هم ندارید!

بررسی Jupiter Hell

یکی از مهم‌ترین مباحث در بازی‌‌های امروزی، گرافیک است. خوشبختانه گرافیک بازی Jupiter Hell در سطح قابل قبولی قرار دارد و در مواقعی حتی فراتر از انتظار یک بازی با دوربین ایزومتریک ظاهر می‌شود.

گیم‌پلی بازی درجات سختی مختلفی دارد و می‌تواند هرنوع بازیبازی را راضی کند. فقط باید بدانید، صبر کلید موفقیت و پیروزی شما بر دشمنان بازی است. وقتی در بازی می‌میرید، حس نمی‌کنید وقتی را تلف کرده‌اید. از دلایل اصلی رغبت شما به بازی بیش‌تر، موسیقی زیبای بازی است. موسیقی متال و هیجان‌انگیز بازی که انگیزه شما را برای بازی بیش‌تر و بیش‌تر می‌کند و بسیار زیبا ساخته شده است. ساندترک بازی تقریبا نمره کاملی می‌گیرد و به جز آن، صداگذاری محیط و اسلحه هم بسیار خوب است.

گیم‌پلی بازی درجات سختی مختلفی دارد و می‌تواند هر نوع بازیبازی را راضی کند. فقط باید بدانید، صبر کلید موفقیت و پیروزی شما بر دشمنان بازی است.

بازی Jupiter Hell یک عنوان RPG با سبک مبارزات نوبتی است و المان‌هایی از دوم را هم به خوبی به ارث برده است. بازی تقریبا برای هرنوع گیمر باحوصله‌‌ای سرگرم‌کننده است و به جز تنوع پایین دشمنان که نتیجه‌اش تکراری شدن بازی در اوایل مراحل شده، مشکل بزرگ دیگری ندارد. Jupiter Hell را حتما بازی کنید.


نقاط مثبت:

– یک تجربه اکشن عالی

– گیم پلی هیجان انگیز کم نظیر

– یک دنباله معنوی خوب برای Doom

– موسیقی زیبا و اکشن

– سلاخی لذت بخش

– سیستم آپگرید بسیار خوب

نقاط منفی:

– عدم تفاوت کلاس ها باهم

– سیستم طبقات بازی کمی گیج کننده است

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.